Twórcy ludowi - Oddział Krasnostawski - Janina Boroś

Janina Boroś

Ozdoby choinkowe Pisanki Poezja Wycinanki Oddział Krasnostawski

Kontakt:

Krasnystaw, woj. lubelskie
tel. (82) 576 22 98

Janina Boroś (ur. 1930 r.) należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1997   r. w dziedzinie plastyki obrzędowej (pisanki, palmy), plastyki zdobniczej (wycinanka, ozdoby choinkowe) i poezji. Twórczością ludową zajmuje się od pięćdziesięciu lat, a swoje umiejętności przejęła od matki.

Twórczyni szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, tak bogatych w regionie Lubelszczyzny, związkach z naturą, Jej prace wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi. Odznaczają się dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Należy niewątpliwie do najzdolniejszych twórców regionu Krasnostawskiego, ale jest zarazem skromna i pracowita, ciągle poszukująca nowych rozwiązań i nowych tematów.

Swoje prace autorka prezentowała na wystawach w całej Polsce a także na targach i  kiermaszach  sztuki ludowej.

Prace Janiny Boroś znajdują się w zbiorach muzeów w całej Polsce oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.

Poza działalnością artystyczną udziela się także dla lokalnego środowiska, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje pokazy plastyki obrzędowej  i zdobniczej w szkołach i instytucjach kultury, opowiada o życiu wsi. Kilkakrotnie brała udział w warsztatach etnograficznych w ramach Akademii Sztuki Ludowej w Galerii Wystawienniczej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Odznaczenia, nagrody:

  • Honorowa Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, 2003.
  • Powiatowa Nagroda „Kultura 2012”, 2012.
  • Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego, 2015.
  • Złoty Krzyż Zasługi, 2016.
  • Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, 2018.
  • Nagroda Jubileuszowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2020.

 Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac