Janina Boroś (ur. 1930 r.) należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1997 r. w dziedzinie plastyki obrzędowej (pisanki, palmy), plastyki zdobniczej (wycinanka, ozdoby choinkowe) i poezji. Twórczością ludową zajmuje się od pięćdziesięciu lat, a swoje umiejętności przejęła od matki.
Twórczyni szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, tak bogatych w regionie Lubelszczyzny, związkach z naturą, Jej prace wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi. Odznaczają się dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Należy niewątpliwie do najzdolniejszych twórców regionu Krasnostawskiego, ale jest zarazem skromna i pracowita, ciągle poszukująca nowych rozwiązań i nowych tematów.
Swoje prace autorka prezentowała na wystawach w całej Polsce a także na targach i kiermaszach sztuki ludowej.
Prace Janiny Boroś znajdują się w zbiorach muzeów w całej Polsce oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.
Poza działalnością artystyczną udziela się także dla lokalnego środowiska, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje pokazy plastyki obrzędowej i zdobniczej w szkołach i instytucjach kultury, opowiada o życiu wsi. Kilkakrotnie brała udział w warsztatach etnograficznych w ramach Akademii Sztuki Ludowej w Galerii Wystawienniczej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Odznaczenia, nagrody:
- Honorowa Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, 2003.
- Powiatowa Nagroda „Kultura 2012”, 2012.
- Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego, 2015.
- Złoty Krzyż Zasługi, 2016.
- Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, 2018.
- Nagroda Jubileuszowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2020.
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa, Archiwum STL, Lublin.
- Przegląd twórczości ludowej Janiny Boroś w Krasnymstawie, „Twórczość Ludowa” 2015, nr 3-4, s. 65.