Małgorzata Krajewska kontynuuje tradycje typowe dla lubelskiej plastyki zdobniczej i obrzędowej. Od 2019 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zamiłowanie do sztuki ludowej rozbudził w niej mąż Tomasz – twórca ludowy i wielki pasjonat tradycji. Wspólnie z nim wykonuje lubelskie pająki, dawne bożonarodzeniowe ozdoby wieszane niegdyś pod sufitami wiejskich chałup. Opanowała sztukę wykonywania tych najtrudniejszych, najbardziej matematycznych form, a mianowicie pająków krystalicznych, nadając im coraz to bardziej rozbudowane kształty, dbając również o ich kolorystykę. Sama też poszukuje nowych rozwiązań, lubi eksperymentować z materiałem. Obok pająków w rodzinnej pracowni powstają też ozdoby choinkowe także wykonane ze słomy i bibuły, są to głównie małe pająki krystaliczne oraz różnej wielkości gwiazdy przestrzenne. W okresie wielkanocnym wykonuje także pisanki batikowe, ale – jak sama podkreśla – najlepiej odnajduje się przy wiązaniu pająków krystalicznych, które stały się jej domeną.
Wspólnie z mężem chętnie uczestniczy w warsztatach wykonywania pisanek, pająków i ozdób choinkowych. Prowadziła zajęcia w Galerii Sztuki Ludowej w Lublinie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu, w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, a także innych placówkach kulturalnych m.in. w Słupsku i Kocku. Bierze także udział w wielu przedsięwzięciach promujących twórczość ludową, w targach sztuki ludowej i jarmarkach.
Od kilku lat przygotowuje specjalne pająki „tematyczne”, które zawieszone w Bramie Krakowskiej w Lublinie, są wizytówką kolejnych edycji Jarmarku Jagiellońskiego i nie lada atrakcją dla turystów.
W 2019 roku wspólnie z innymi twórczyniami ludowymi uczestniczyła w Festiwalu sztuki w Istambule godnie reprezentując region lubelski i nasze Stowarzyszenie.
Artystka podkreśla, że „praca przy pająkach jest pasją i sposobem kontynuacji dawnych technik artystycznych, a także próbą pokazania współczesnemu społeczeństwu, że dawniej też było kolorowo pomimo niewielkiego wyboru materiałów dekoracyjnych.”
Pasie swoje i męża pani Małgorzata dokumentuje w rodzinnej kronice, którą systematycznie uzupełnia o nowe wzory i wydarzenia.
Wystawy
- Kwiatami i pająkami izby przystrajano… Tradycyjne zdobnictwo wnętrz, Muzeum Lubelskie w Lublinie, 2015, wystawa zbiorowa;
- Magia pająków, Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Bydgoszcz, 2018/2019, wystawa zbiorowa.
Źródła, bibliografia
- Jarmark Jagielloński 2020. Oto twórcy pająka w Bramie Krakowskiej, „Dziennik Wschodni”, 21.08.2020.
Źródła:
- Jarmark Jagielloński 2020. Oto twórcy pająka w Bramie Krakowskiej, „Dziennik Wschodni”, 21.08.2020.
Inne źródła:
- Materiały, korespondencja i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej Dionizego Purty, archiwum Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
*Zdjęcia pająków w galerii twórcy wykonała Katarzyna Krempka