Twórcy ludowi - Maria Chlastawa

Maria Chlastawa

Kwiaty z bibuły Malowanki zalipiańskie

Kontakt:

Zalipie (woj. małopolskie)
tel. 81 53-249-74 (kontakt przez STL)

Maria Chlastawa (ur. 1938 r.)  to jedna z najwybitniejszych malarek zalipiańskich. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1976 r. (leg. nr 867).

W jej rodzinnym domu tradycje malarstwa zalipiańskiego przekazywane były z pokolenia na pokolenie.  Już w dzieciństwie Maria Chlastawa zaczęła malować na kartkach papieru podpatrując swoją mamę – Felicję Wolańską i ciotkę, później ściany w domu zaczęła zdobić w wycinanki (malowane) i kwiaty bibułkowe. Jednak malarstwem zajęła się w momencie wstąpienia do grona malarek któremu przewodniczyła Felicja Curyło.

Tradycyjnym zdobnictwem domów – malarstwem zalipiańskim oraz  plastyką obrzędową i zdobniczą zajmuje się do chwili obecnej.

Zadebiutowała w 1960 r. w konkursie na „Malowane Chaty” w Zalipiu uzyskując II nagrodę i od tego czasu corocznie jest laureatką  konkursu, uzyskując czołowe nagrody. Bierze również udział w konkursach wielkanocnych.

Jej prace prezentowane były na wystawach zagranicą w Rzymie (1975 r.), a w latach 1980 – 1990 w Szwecji i Niemczech oraz w Opolu, Krakowie, Szczecinie a także   na wystawach pokonkursowych w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu. Od 1960 r. współpracowała z „Cepelią” Kraków, od wielu lat współpracuje z Muzeum Okręgowym w Tarnowie i Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Swoje umiejętności przekazała też córce Bogusławie Miś i  wnuczkom, m.in. Magdalenie Bochenek które również należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Maria Chlastawa posiada w swoim domu własną kolekcję  prac w którym  prowadzi pokazy wykonywania malarstwa oraz kwiatów z bibuły, z których powstają rózgi weselne, pająki oraz inne ozdoby.  Do swoich zbiorów zalicza malowany dom i jego obejście, wewnątrz ekspozycję z malowanych mebli, talerzy, filiżanek,  desek, znajdują się także malowane spódnice, bluzki, fartuchy, pisanki, bombki.

Twórczość Marii Chlastawy promowana była w mediach, m.in. autorka wystąpiła w programie „Dzień Dobry TVN”, w filmach promujących region tarnowski na antenie TVP 3 Kraków.

Twórczyni podkreśla, że wykonywana twórczość  płynie z potrzeby serca, jest bardzo ważna w jej życiu, daje  niesamowitą satysfakcję i radość tworzenia.

Odznaczenia, nagrody:

  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, 1980 r.

Konkursy:

  • Konkurs na „Malowaną Chatę”, od 1960 r.  uzyskuje czołowe nagrody

Wystawy:

  • Rzym, 1975 r.
  • W latach 1980 – 1990 w Szwecji i Niemczech, Opolu, Krakowie, Szczecinie
  • Wystawy pokonkursowe w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu

Źródła i bibliografia:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie

 

Galeria prac