Mirosława Grochocka (ur. 1948) kontynuuje regionalne tradycje w zakresie wykonywania wycinanek oraz wydmuszek jaj ptasich oklejanych wycinanką. Wycinać, już jako dwunastolatka nauczyła się od swojej matki Felicji Kazimierczak znanej wycinankarki łowickiej. Pomagała matce w wykonywaniu wycinanek dla cepeliowskiej spółdzielni „Sztuka Łowicka”. Na początku lat siedemdziesiątych pracowała przez dwa lata jako wycinankarka – chałupniczka dla wspomnianej spółdzielni.
W swoich pracach wykorzystuje tradycyjne materiały i wzory. Wykonuje wydmuszki z jaj kurzych i gęsich głównie w formie dzbanuszków, które w tradycji zdobiły domowe ołtarzyki. Wśród wycinanek jej ulubioną formą są wycinanki ażurowe z kogutami oraz z motywami kwiatowymi. Wykonuje także tasiemki, gwiozdy, kodry rodzajowe i kwiatowe.
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum w Łowiczu, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Toruniu i Krakowie. Zamieszczone były także w wydrukowanym na 2019 r. kalendarzu.
Prowadzi warsztaty z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w zakresie wykonywania wycinanki i pisanki łowickiej. W 2019 r. prowadziła dziewięciodniowe warsztaty wycinankarskie w Japonii.
Konkursy:
- III nagroda w wycinance tradycyjnej, Wojewódzkie triennale wycinanki org. przez Muzeum w Łowiczu, 2020
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL