Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Rozalia Szypuła

Rozalia Szypuła

Obrazy na szkle Oddział Beskidzki

Kontakt:

Czechowice Dziedzice, woj. śląskie
e-mail: jozefesz@vp.pl

Rozalia Szypuła (ur. 1949 r.) należy do  Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1985 r. Malować na szkle zaczęła od 1975 r. i przez lata wypracowała swój własny, niepowtarzalny styl.  Tematem jej prac są głównie góralskie obrzędy ludowe.  Życie codzienne, sceny biblijne, Madonny i kwiaty. Zamiłowanie do malarstwa na szkle pojawiło się  u niej pod wpływem wystawy w żywieckim muzeum. Samodzielnie opanowała technikę malarstwa dochodząc do perfekcji, cechuje ją estetyzm, precyzja i czystość konturu, intensywność i zmienność stosowanej palety barw.  Jej prace wyróżniają się wysokim poziomem artystycznym i są to przede wszystkim obrazy o tematyce sakralnej w której odwołuje się do własnych obserwacji, wątków z Pisma Świętego, żywotów świętych, folkloru, wydarzeń historycznych, legend, podań, natury.

Zadebiutowała w 1984 r. w Wojewódzkim Konkursie  Malarstwa na Szkle organizowanym przez Muzeum w Żywcu  uzyskując III nagrodę.

Autorka posiada olbrzymi potencjał twórczy którym obdarza innych prowadząc warsztaty twórcze i pokazy technik malarstwa  na szkle zarówno w swojej miejscowości jak i przy okazji imprez kulturalnych organizowanych w całej Polsce. Rozalia Szypuła  od lat osiemdziesiątych  bierze systematyczny udział w  konkursach, uzyskując nagrody i wyróżnienia. Jej prace prezentowane były na wystawach sztuki ludowej w całej Polsce. Znalazły się na stałych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Autorka ma na swoim koncie wielokrotny udział w Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Targach Sztuki w ramach „Jesieni Tatrzańskiej” w Zakopanem, podczas „Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu.

Rozalia Szypuła posiada własny warsztat twórczy w którym prowadzi działalność edukacyjną, warsztaty oraz pokazy.

W latach 1992 – 1998 wykonywała  ilustracje do książeczek dla dzieci  z cyklu „Twórcy ludowi – dzieciom” (STL) pt. „Bajka o Jasiu i konikach”, „Co kto ma”, „Bajka o szewczyku i królewnie” oraz ilustracje do książki „Podania i legendy Czechowic-Dziedzic”, „Boże Narodzenie dla dzieci” (wydane w Niemczech)

Ponad czterdziestoletnia  działalność artystyczna jest dla Rozalii Szypuły sensem życia, w twórczości znajduje ukojenie i spokój. Kiedy ogląda się jej obrazy, czuje się że  tchnie z nich radość i optymizm.

Autorka wniosła znaczący  wkład w promocję twórczości regionalnej Beskid i nadal wzbogaca dziedzictwo kulturowe swojego regionu, z którego wyrosła i który stał się dla autorki miejscem w którym odnalazła swoje tak bogate życie.

Nagrody, odznaczenia:

1988 r. Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

2005 r. – Nagroda im. Oskara Kolberga (wspólnie z mężem Józefem)

Wystawy:

Indywidualne:

  • Wystawa w Puchbergu (Austria), 1988
  • Wystawa w Wilnie (Litwa), 1989
  • Wystawa z mężem Józefem w Han Minden (Niemcy), 1989
  • Wystawa malarstwa w Lublinie (STL), 1989
  • Wystawa „Dorobek artystyczny” w Bielsku-Białej, 1991
  • Wystawa „Przyszliśmy to po kolędzie” w Katowicach, 1992

Konkursy:

1984 r. – Wojewódzki Konkurs  Malarstwa na Szkle organizowanym przez Muzeum w Żywcu  uzyskując III nagrodę

1988 r – konkurs malarstwa ludowego „Moja mała ojczyzna” w Lublinie – II miejsce

1988 r. – konkurs „Malarstwo Ludowe” – Lublin – II miejsce

1988 r. – konkurs „Ziemia bliska sercu” – Toruń – wyróżnienie

1989 r. – wojewódzki konkurs „Malarstwo na szkle” w Żywcu – I miejsce

1993 r. – konkurs „Współczesna sztuka ludowa” w Lublinie – III nagroda

2002 r. – międzynarodowy konkurs „Patron Europy” w Bielsku-Białej – III miejsce

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac