Wiesława Kucharzyk (ur. 1958 r.) to uznana twórczyni ludowa specjalizująca się tradycyjnych wyrobach ze słomy oraz plastyce obrzędowej. Kontynuatorka rodzinnych tradycji twórczych, jej mama to Stanisława Baran – znany twórczyni ludowa. Wiesława Kucharzy swoje umiejętności przekazała dzieciom zachowując tak cenny w kulturze tradycyjnej przekaz pokoleniowy. Specjalizuje się w plastyce obrzędowej wykonując charakterystyczne dla regionu palmy wielkanocne, ozdoby choinkowe, szopki ze słomy i wieńce dożynkowe, za które była nagradzana. Bardzo aktywna twórczyni uczestniczące w wielu prezentacjach twórczości ludowej w regionie. Uczestniczka Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, imprez w Holi, Puławach i Lublinie.
Stała instruktorka Akademii Sztuki Ludowej STL – cyklicznych warsztatów i pokazów rękodzielniczych w Galerii STL, które przybliżają kulturę tradycyjną mieszkańcom miasta. Uczestniczy również w warsztatach wykonywania ozdób choinkowych w Opolu Lubelskim i Nałęczowie. Wykonywane przez twórczynie ozdoby choinkowe: łańcuchy ze słomki i kolorowej bibułki, łańcuchy, gwiazdy, papierowe bombki, ozdoby ze słomy: aniołki, laleczki i inne postacie są charakterystyczne dla regionu, Tradycyjne palmy wielkanocne wykonuje używając kwitnących gałązek wierzbowych z dodatkiem barwinka oraz bibułkowych i suszonych kwiatów ułożonych w misterne wzory. Do najbardziej znanych jej wytworów, z których słynie są kompozycje z kwiatów suszonych kwiatów, traw oraz ziół, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Stale współpracuje z Galerią Sztuki Ludowej w Lublinie, w której jej prace są stałym elementem ekspozycji.
Konkursy:
- III Wojewódzki konkurs na palmę i pisankę wielkanocną, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, 2022, III nagroda w kategorii palma tradycyjna;
- Konkurs na wieniec dożynkowy 2019 r. Lubartów
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL