Eugeniusz Węgiełek (ur. 1960 r.) rzeźbić zaczął w 1980 r., zachęcony przez wybitnego rzeźbiarza i malarza Stefana Lisowskiego. Twórca już od dziecka interesuje się przyrodą, zwierzętami i życiem ludzi, tradycyjnymi obrzędami ludowymi a także pracą na wsi. Właśnie stąd czerpie tematy swoich prac: rzeźby i malarstwa. Artysta naturalistycznie przedstawia zwierzęta i powstałe w jego twórczej wyobraźni niezwykłe, bajecznie ubarwione rajskie ptaki. Twórczość Eugeniusza Węgiełka to również rzeźby i obrazy o tematyce sakralnej – bogato zdobione szopki, kolędnicy, wizerunki świętych oraz postacie Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.
Prace Węgiełka wyróżniają się oryginalną kompozycją, zaskakującą formą i sposobem traktowania materiału rzeźbiarskiego – drewna oraz fascynującą kolorystyką prac, nadającą kompozycjom niepowtarzalnego wyrazu.
Eugeniusz Węgiełek swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju (Warszawie, Częstochowie, Toruniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Bielsko-Białej) i za granicą (Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Niemczech). Prace jego zakupiły do swoich zbiorów liczne muzea i galerie sztuki, brał udział w konkursach na sztukę ludową zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia.
Twórca stworzył własną pracownię w której organizuje wystawy swoich rzeźb i malarstwa, a także dzieli się swoją wiedzą i pasją z młodym pokoleniem pokazując posiadane umiejętności twórcze uczniom, prowadząc warsztaty i pokazy rzeźbienia i malowania na płótnie.
Eugeniusz Węgiełek to niezwykle utalentowany ale zarazem skromny twórca który całą swoją aktywność skierował w rzeźbiarstwie i malarstwie wzbogacając kulturę tradycyjną.
Odznaczenia, nagrody:
- Srebrny Krzyż Zasługi, 2018.
Wystawy:
- Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia, Centrum Edukacyjno-Muzealne przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, 2024, wystawa indywidualna;
- Z niewiast najsławniejsza. Tematy maryjne w malarstwie ludowym, Galeria Sztuki Ludowej STL, Lublin, 2023, wystawa zbiorowa;
- Wystawa wielkanocna tradycyjnej sztuki ludowej – Eugeniusz i Anna Węgiełek, GOK w Lesznowoli, 2022, wystawa wspólnie z córką;
- Pradzieje zbawienia. Starotestamentowe wizerunki Boga i człowieka w rzeźbie ludowej, Galeria Sztuki Ludowej STL, Lublin 2022, wystawa zbiorowa.
Konkursy:
- Konkurs Religijnej Sztuki Ludowej w Kielcach, 1989 – III nagroda, 1992 – wyróżnienie, 2006 – nagroda specjalna, 2007, 2008, 2009 – wyróżnienie;
- Współczesna Sztuka Ludowa, STL Lublin, III nagroda;
- Ogólnopolskim Konkursie „Malarstwo Ludowe”, Warszawa 2005, II nagroda;
- Ogólnopolski Konkurs Sztuki Ludowej w Częstochowie, 2006, nagroda główna;
- Pradzieje zbawienia. Starotestamentowe wizerunki Boga i człowieka, STL, Lublin 2021, III nagroda.
Źródła i bibliografia:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce personalnej twórcy, Archiwum STL.
- Pradzieje zbawienia. Starotestamentowe wizerunki Boga i człowieka w rzeźbie ludowej, red. K. Kraczoń, Lublin 2022, katalog pokonkursowy.
- Z niewiast najsławniejsza. Tematy maryjne w malarstwie ludowym, red. Katarzyna Kraczoń, Lublin 2023, katalog pokonkursowy.