Twórcy ludowi - Oddział Łukowski - Eugeniusz Węgiełek

Eugeniusz Węgiełek

Obrazy na płycie i płótnie Rzeźby Oddział Łukowski

Kontakt:

Góra Kalwaria, woj. mazowieckie
tel. 506 512 228

Eugeniusz Węgiełek (ur. 1960 r.) rzeźbić zaczął w 1980 r., zachęcony przez wybitnego rzeźbiarza i malarza Stefana Lisowskiego. Twórca już od dziecka interesuje się przyrodą, zwierzętami i życiem ludzi, tradycyjnymi obrzędami ludowymi a także pracą na wsi. Właśnie stąd czerpie tematy swoich prac: rzeźby i malarstwa. Artysta naturalistycznie przedstawia zwierzęta i powstałe w jego twórczej wyobraźni niezwykłe, bajecznie ubarwione rajskie ptaki. Twórczość Eugeniusza Węgiełka to również rzeźby i obrazy o tematyce sakralnej – bogato zdobione szopki, kolędnicy, wizerunki świętych oraz postacie Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Prace Węgiełka wyróżniają się oryginalną kompozycją, zaskakującą formą i sposobem traktowania materiału rzeźbiarskiego – drewna oraz fascynującą kolorystyką prac, nadającą kompozycjom niepowtarzalnego wyrazu.

Eugeniusz Węgiełek swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju (Warszawie, Częstochowie, Toruniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Bielsko-Białej) i za granicą (Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Niemczech). Prace jego zakupiły do swoich zbiorów liczne muzea i galerie sztuki, brał udział w konkursach na sztukę ludową zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia.

Twórca stworzył własną pracownię w której organizuje wystawy swoich rzeźb i malarstwa, a także dzieli się swoją wiedzą i pasją z młodym pokoleniem pokazując posiadane umiejętności twórcze uczniom, prowadząc warsztaty i pokazy rzeźbienia i malowania na płótnie.

Eugeniusz Węgiełek to niezwykle utalentowany ale zarazem skromny twórca który całą swoją aktywność skierował w rzeźbiarstwie i malarstwie wzbogacając kulturę tradycyjną.

Odznaczenia, nagrody:

  • Srebrny Krzyż Zasługi, 2018

Wystawy:

Eugeniusz Węgiełek swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju (Warszawie, Częstochowie, Toruniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Bielsko-Białej) i za granicą (Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Niemczech).

 

Konkursy:

Twórca brał udział w konkursach na sztukę ludową zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia m.in. w corocznym Konkursie Religijnej Sztuki Ludowej w Kielcach: 1989 r. – III nagroda, 1992 r. – wyróżnienie, 2006 r. – nagroda specjalna, 2007, 2008, 2009 r.  – wyróżnienie, III nagroda w konkursie „Współczesna Sztuka Ludowa” STL Lublin, II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie „Malarstwo Ludowe” Warszawa 2005 r., Nagroda Główna w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Ludowej w Częstochowie 2006 r.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac