Anna Karwacka-Kosińska (ur. 1975) do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2015 r.
Już w dzieciństwie interesowała się szydełkowaniem, a umiejętności artystyczne przejęła od mamy i babci. Zafascynowana wykonywaniem koronek przez swoją matkę, podjęła się nauki koronki siatkowej, (nazywanej także filetem plecionym) dawniej bardzo popularnej w regionie bialsko-podlaskim. Jest ona koronką trudną i czasochłonną. Jej podstawą jest zrobienie siatki poprzez wiązanie i przeplatanie nici lub sznurka przy pomocy specjalnej igły i sztabki. Tę swego rodzaju kanwę twórczyni wiąże „w powietrzu”, umocowany jest tylko zaczątek pracy. Dopiero kiedy jest gotowa, nanosi się na nią haft. Filetowa koronka pięknie prezentuje się w postaci bieżnika, obrusa czy firanki zawieszonej w oknie. Można ją też wykorzystać do obszycia serwetek, pokrowców na poduszki czy materiałowej zazdrostki. Prace koronczarskie Anny Karwackiej-Kosińskiej wyróżniają się starannością wykonania, dbałością o każdy detal, kompozycje są unikatowe w swoich wzorach i przepięknych kompozycjach. Twórczyni zadebiutowała w 2013 r. w konkursie ogłoszonym przez pracownię koronkarstwa w Sitniku podlegającą Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Białej Podlaskiej uzyskując I nagrodę.
Anna Karwacka-Kosińska jest bardzo aktywna twórczo, uczestniczy w wystawach, targach, i kiermaszach.. Jej prace znajdują w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.
Prowadzi też pokazy wykonywania koronki podczas targów m.in. w Kazimierzu Dolnym a także warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w GOK w Białej Podlaskiej i Janowie Podlaskim.
Twórczość Anny Karwackiej-Kosińskiej promowana była w lokalnej prasie, m.in. „Hobbyści z lubelskiego” (2018 i 2020 r.), „Koronkowa Robota” w Magazynie „Kraina Bugu” (2020 r.), „Zaglądamy do krainy Koronki” („Podlasiak” 2018 r.), „Koronkowa robota” („Echo katolickie” 2019 r.), „Tradycyjna zabawa i mnóstwo atrakcji” („Słowo Podlasia” 2019 r.).
Wystawy:
- Klub Kultury „Scena” w Białej Podlaskiej „Kobiece hobby”, 2016, 2019;
- „Makatka kuchenna”, „Ręcznik obrzędowy”, „Wystawa rękodzieła artystycznego” (GOK Janów Podlaski), 2016, 2017, 2018, 2019, 2020;
- „Z nici Ariadny” (Muzeum Włókiennictwa w Łodzi), 2015, 2018;
- „Przegląd twórczości wsi” (GOK w Kąkolewnicy), 2013, 2014, 2016;
- „Wystawa makatek” (GOK w Drelowie), 2016.
Konkursy:
- „Igłą malowane” (Pracownia Koronkarstwa w Sitniku przy GOK w Białej Podlaskiej), nagroda specjalna – 2013; I nagroda – 2014; nagroda specjalna – 2016; I nagroda – 2018; wyróżnienie – 2019;
- „Konkurs Tradycji Wielkanocnych” (GOK w Janowie Podlaskim), III nagroda – 2014; III nagroda – 2015;
- „Konkurs na najlepsze prace prezentowane na stoisku” – (Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie) – I nagroda.
Źródła i bibliografia:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie