Twórcy ludowi - Oddział Sądecko-Lachowski - Kinga Cięciwa

Kinga Cięciwa

Koronki Oddział Sądecko-Lachowski

Kontakt:

Marcinkowice
tel. 694 869 641
kingac-12@tlen.pl

Kinga Cięciwa pasję do koronki klockowej oraz do tradycji szkoły zakopiańskiej odziedziczyła po swojej mamie – Magdalenie Cięciwie,  która należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i od wielu lat uchodzi za najsłynniejszą propagatorkę koronki klockowej w Polsce. Kunszt i osiągnięcia mamy zainspirowały córkę do kultywowania zanikającej tradycji.

Kinga od najmłodszych lat była “przesiąknięta” tradycjami rękodzielniczymi. Towarzysząc mamie w wyjazdach na warsztaty i festiwale dostrzegła, że koronka klockowa wywołuje ogromne zainteresowanie zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Zapragnęła, by w przyszłości, podobnie jak mama, zyskać miano twórcy ludowego, doskonalić się w tym rzemiośle i przekazywać wiedzę innym. Koronka jest dla Kingi czymś wyjątkowym – ginącą sztuką, której nie można pozwolić, by zniknęła całkowicie.

Mimo swojego młodego wieku, Kinga ma na koncie wiele osiągnięć i nagród za swoją aktywność twórczą. Już w szkole brała udział w licznych konkursach, a pierwszą poważną nagrodę zdobyła w 2010 roku: wysłała swoje dzieło stworzone na bazie narzuconego wzoru na konkurs aż do Włoch i zdobyła pierwsze miejsce. Dało jej to ogromną motywację do dalszej nauki. W ostatnich latach uczestniczyła w wielu warsztatach i festiwalach (m.in. w Poznaniu, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w Zakopanem, w Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, w “Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej, czy też w Karnawale Góralskim). Bierze również udział w ogólnopolskich konkursach koronkarskich organizowanych w Bobowej. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego 2018 w Lublinie prowadziła z mamą Letnią Szkołę Koronkarską.

Kinga przerabia motywy z zestawu 300 wzorów z Zakopanego, ale tworzy również własne kompozycje, szczególnie lubi motywy serca lub plastra miodu. Artystka podkreśla, że koronka klockowa to bardzo odstresowujące i odprężające zajęcie, choć wymagające ogromnej cierpliwości. Tę tradycję chce kultywować i przekazywać innym.

Nagrody i osiągnięcia:

  • Ars Quarendi 2018 – nagroda za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury w kategorii “Uczeń” oraz za Projekt Przedsięwzięcia Kulturalnego “Zakopiańska Szkoła Koronkarska – dawniej i dziś – ożywienie ginącego piękna i reaktywacja zapomnianej koronki klockowej”, 2018.
  • Stypendystka Fundacji “Porozumienie Bez Barier” (XIX edycja), 2015.

Konkursy:

  •  L’Autunno secondo Voi, Włochy, 2010, I nagroda;
  • Metamorfoza zazdrostki, Wrocław, 2012, grand prix;
  • Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej w Bobowej, 2016, nagroda jury;
  • Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki, Muzeum Częstochowskie, 2018, nagroda prezydenta miasta Częstochowy;

Wystawy:

  • Etnomania, Muzeum Etnograficzne w Wygiełzowie, 2013, wystawa indywidualna;
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań, 2015, wystawa wspólnie z mamą;
  • Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki, Muzeum Częstochowskie, 2018, wystawa zbiorowa;
  • Sabałowe Bajania, Bukowina Tatrzańska, 2018, wystawa zbiorowa;
  • Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej, 2018, wystawa zbiorowa.

 

Bibliografia i źródła:

  • Bloch Nastazja, Rodzinna pasja,  https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/koronka-klockowa-unikatowa-technika-i-sposob-na-relaks-da309788-5328667.
  • Kinga Cięciwa, http://szlakrzemiosla.pl/Kinga-Cieciwa.html.