Oddziały regionalne

Oddział Beskidzki

Rok powstania: 1981
Liczba twórców w oddziale: 237
Prezes: Piotr Mentel
Opiekun: brak
Siedziba: Regionalny Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 8, 43-300 Bielsko-Biała, tel. (33) 812-33-33
Kontakt: 698 773 774

Opis działalności:  

Beskidzki Oddział STL od powstania obejmował twórców ludowych tworzących na obszarze województwa bielskiego (Beskid Żywiecki i Śląski oraz powiaty suski, oświęcimski i wadowicki należące obecnie do Małopolski). Obecnie, po reformie administracyjnej w roku 1999 Beskidzki Oddział STL obejmuje: Beskid Żywiecki, Śląski oraz powiat suski. W oddziale zrzeszeni są także twórcy z pozostałych części województwa śląskiego.

Twórcy Oddziału licznie uczestniczą w konkursach i wystawach pokonkursowych, organizowanych przez instytucje i placówki województwa śląskiego. Przede wszystkim Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, miejskie i gminne ośrodki kultury, biblioteki i muzea m.in. w Bielsku-Białej, Żywcu, Wiśle, Makowie Podhalańskim, Zakopanem, Jeleśni, Milówce, Istebnej, Stryszawie. Ważne dla twórców są także wystawy poplenerowe organizowane w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej oraz działalność edukacyjna z różnych dziedzin twórczości ludowej, takich jak: taniec, muzyka, nauka pieśni, nauka gry na ludowych instrumentach muzycznych, a także rzeźba, malarstwo na szkle, koronkarstwo, hafciarstwo, zdobnictwo bibułkowe, prowadzona przez naszych twórców.

Twórcy Oddziału biorą udział w targach i kiermaszach organizowanych podczas imprez folklorystycznych oraz świąt miejscowości naszego województwa, np. w Żywcu, Wiśle, Katowicach, Bielsku-Białej, Pszczynie, Czechowicach-Dziedzicach, Cieszynie, a także w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Lublinie, Opolu, Zakopanem, Krakowie, Bukowinie Tatrzańskiej, Toruniu, Częstochowie. Biorą udział w targach organizowanych w gminach i poszczególnych miejscowościach, jednym słowem „u siebie”, np. w Milówce, Jeleśni, Świnnej, Istebnej, Węgierskiej Górce. Uprawiane dziedziny twórczości ludowej: rzeźbiarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza, koronkarstwo, hafciarstwo, malarstwo, zabawkarstwo, piernikarstwo, szycie strojów, budowa instrumentów muzycznych, folklor.